Frivillige afholder Repair Café på Brande Bibliotek den første torsdag hver måned.
1. afdeling af DM i Tractorpulling 2023
Lørdag den 6. maj 2023 kl. 11.00
Entren åbnes klokken 10.00 så kom og se de flotte maskiner på pladsen
Tidens energiudfordringen og mulige løsninger. Carsten Kissmeyer holder et oplæg om tidens energiudfordringer - og mulige løsninger.
Derefter lægges der op til debat.
Sketchbook. Brug en skitsebog som en slags grafisk dagbog. Lær at skitsere omgivelserne, brug farver i dine skitser og i det hele taget, lad skitsebogen være din “Sandkasse”, hvor du kan bygge “Sandslotte” og afprøve en masse ting.
Medbring: A4 sketchbook, blyant, tusch, kuglepen og de farver du plejer at arbejde med. Vigtigt: Viskelæder og rettelak er forbudt! Alle fejl i skitsen er den del af tegningen og giver den “liv og kant” - vi skal se “processen”.
Kurset kører over 2 gange
Konfirmationsmesse - Åbent hus
Gratis adgang - kræver ingen tilmelding
Skal du konfirmeres i 2024, 2025, 2026? Eller vil du bare gerne have inspiration?
Kom i Remisen torsdag d. 11. maj kl. 16.00, hvor vi åbner huset for, at du kan tage din mor, far, veninder og venner til åbent hus. Vi sørger for, at der er nogle smukt opdækkede borde i husets Festsal, så I kan få inspiration og se, hvordan Remisens unikke rammer kan tage sig ud på din store dag.
Der vil også være mulighed for, at I kan booke en særskilt fremvisning eller et møde med vores koordinator. Dette kan I gøre på messen, eller send en mail til mail@remisenbrande.dk med lidt tekst om jeres ønsker.
Dalgasskolen holder deres forårskoncert. Lukket koncert i RemisenBrande.
Nummererede siddepladser på tribune
Koncerten starter kl. 20.00
Remisen åbner kl. 19.00
Doors kl. 19.30
Glæd jer til en koncert med alle de hjertelige skønne sange vi alle kender fra Rasmus Nøhr.
Sommer i Europa, Det Glade Pizzabud, Retursekund, Lige Nu & Lige Her, Sød Musik. Dette er blot et udpluk af de mange sange, som han har fået danskerne til at synge med på. Siden sin debut i år 2004 har Rasmus Nøhr lavet 6 dansksprogede popskiver og han har spillet og sunget på et hav af musikscener, på festivaler og i koncerthuse.
”Jeg har aldrig taget billeder, jeg prøver at huske mit liv med hjertet i stedet. Herfra kommer sangene, som små anekdoter i tusind sorgsøde farver, som regel når jeg går ture, eller sidder med guitaren, og ryger min cigar. Jeg har for at modstå verdens vanvid, samlet landets dejligste musikere, i en skøn analog samhørighed. vi spilder rom på gulvet og påkalder vore forfædre, før vi går på scenen. Så kan jeg vist ikke beskrive det bedre. Jeg vil råde jer til, at bruge timerne før koncerten, med at mindes jeres kære, og mærke friheden strømme, og hvis I kan komme afsted med det, så dans lidt alene, bare fordi…”
Jeg håber vi ses, og god fornøjelse.. Rasmus Nøhr
Har du og og din mor en sød tand ? Så har vi her den perfekte gave !
Vores konditor Rie har ladet sine kreative evner udfolde sig, og inviterer dig og din mor til et brag af et kagebord. 10 gode ting, anrettet på buffet. Samt alt det kaffe I kan drikke.
Søndag d. 14 maj kl. 13.30-16.00
Kun 169 ,-