Kalender

Det sker i​ Brande og omegn

Har du et arrangement som skal med, hører vi gerne fra dig på kalender@brande.dk.

I kalenderen nedenfor får du et overblik over de fleste arrangementer der er i Brande, Uhre, Drantum og Blåhøj.

Del denne side

29
oktober
2025
Billede
Vælgermøde i Remisen
Vælger- og biksemadsmøde
Arrangør
Brande City

Kom og vær med i Remisen denne særlige dag. Mød kandidaterne til det kommende kommunalvalg og regionsvalg, og få en snak med dem over en gang biksemad, inden debatten sætter fut i visionerne om Ikast-Brande kommunes fremtid ved debatmødet.

Program

17.30 Biksemad

19.00 Vælgermødet starter med velkomst af City Brande, der er arrangør af vælgermødet

19.10 Præsentation af kandidaterne

19.30 Debat og spørgsmål fra salen

20.30 Kort pause - her kan købes øl, vand og vin i baren

20.45 Debat fortsat

21.30 Afslutning fra hvert parti

21.50 Afslutning ved Brande City

22.00 Tak for i aften - godt valg til alle

Pris for biksemad: 150 kr. pr. kuvert + gebyr.

OBS: På grund af efterspørgsel åbnes der nu op for ekstra salg af biksemad til vælgermødet i Remisen på onsdag – dog med et begrænset antal – så det gælder om at komme først til mølle.

Du kan købe biksemaden i døren på selve dagen eller via linket her:
https://remisenbrande.dk/begivenhed/brande-citys-vaelger-og-biksemadsmoede

Dato og Tid
-
Sted
Remisevej 1, 7330 Brande
Pris
150 kr.
Vedhæft fil
29
oktober
2025
Billede
Andespil
Andespil

I aulaen på Uhre Friskole

onsdag den 29. oktober 2025 kl.18.30.

1 plade 25 kr./ 3 plader 60 kr.

Kaffe, the, øl, vand og kage kan købes.

Velkommen til en hyggelig aften

Arr. Den gamle Købmandsgaard i Uhre

Dato og Tid
-
Sted
Uhre friskole,Gejlbjergvej 4b, Uhre, 7330 Brande
31
oktober
2025
Idræt for sjov
Idræt for sjov
Arrangør
Foreningerne i Brande Hallen

Idræt for sjov i Brande hallerne for kun 20 kr. pr. person.

Her kan man prøve bueskydning, skydning, håndbold, badminton, tennis, svømmehallen, e-sport samt flere gymnastikredskaber. Cafeen er også åben.

Dato og Tid
-
-
-
-
-
-
Sted
Brande Hallerne
Pris
20 kr.
31
oktober
2025
Billede
Scary House
Scary House & Open by night
Arrangør
Brande City

Kom endelig ned i byen til Halloween og besøg Scary House og butikkerne til Open By NightImage removed.Image removed.Image removed.Image removed.Image removed.Image removed.

Har du prøvet Scary House et af de andre år?Image removed.

Dato og Tid
-
31
oktober
2025
Billede
En bil og to kvinder ude i en skov.
Bye Bye Brenda - Landmarks
Arrangør
RemisenBrande

Nummererede siddepladser
Remisen er åben en time før KONCERTstart
Doors 30 min. før, KONCERTEN starter
Varighed: ca. 2 timer inkl. en pause
DRIKKEVARER KØBES I REMISEN, OG MÅ MEDBRINGES I SALEN
Kørestolspladser kan kun bookes via tlf.: 9718 0909

Remisen præsenterer:

Bye Bye Brenda

Stine Bramsen og Kajsa Vala har fundet hinanden i et venskab, der handler om mere end musik. Deres sjælelige forståelse gav hurtigt gnister til en kreativ proces, hvor deres stemmer smeltede sammen i en slags musikalsk symbiose. Stine har altid drømt om at skabe et album med plads til hendes mere introverte side, og i mødet med Kajsa blev sluserne åbnet til at turde at sætte ord og toner på sårbarhed, og rammerne til et nyt band formede sig. Det var bare dem, Kajsas guitar og en lyst til at gå i dybden med melankolien og det mørke, vi alle rummer. 

Som kvinder midt i livet mærker både Kajsa og Stine en ny frihed – en frihed til at give slip, til at lade følelser og ord flyde frit uden filter. Sammen har de skabt sange, der er så tæt knyttet til dem begge, at grænserne mellem de to sløres. Sangene føles universelle, som fortællinger om mange kvinders rejser gennem livet, skabt i singer-songwriter-traditionen, hvor country og Americana sætter scenen for ærlige, poetiske historier. 

Under processen købte Stine en klassisk Ford Escort Cabriolet, en bil, der hurtigt fik navnet "Brenda" – opkaldt efter det legendariske teenageforbillede fra Beverly Hills 90210. Ligesom tv-seriens Brenda, er bilen et symbol på noget autentisk, jordbundet, men også drømmende og frygtløst – en slags spirituel guide for Stine og Kajsa. Og da de skulle finde et navn til deres nye band, var det oplagt at lade "Brenda" leve videre. Så, med en følelse af, at deres ungdomsår var langt væk, sagde de begge: “Bye Bye Brenda,” og bandet var skabt.  

Nu, et år senere, er deres album færdigt. Sammen har de skabt en samling sange, der bærer deres unikke lyd og en intim stemning, som går dybt og rammer bredt. Inspireret af navne som Kacey Musgraves, Bon Iver og Phoebe Bridgers er albummet en ærlig og organisk rejse. Kajsa spiller selv alle instrumenter og har produceret hele albummet sammen med Søren Christensen. Det er nu blevet til præcis det album, Kajsa og Stine drømte om: et varmt, råt og vedkommende univers.

Dato og Tid
-
Sted
Remisen, Remisevej 1, Brande
Pris
350 kr.
01
november
2025
Billede
De lokale i Uhre
"De Lokale" i Uhre holder åbent hus
Arrangør
De lokale i Uhre

"De lokale" i Uhre holder åbent hus og inviterer indenfor til god stemning, gevinster og lidt mundgodt

Dato og Tid
-
-
01
november
2025
Billede
velgørenhedsbrunch - Sorooptimisterne
Velgørenhedsbrunch med musik og mening

Vær med til en festlig dag med lækker Brunch, bobler og god underholdning med bl.a. jazzmusik, musicalsange. Vi fejrer 25 år med frivilligt engagement og fælleskab om at støtte udsatte kvinder og børn i Danmark, Grønland og i udviklingslande rundt omkring i verden. Der er lotteri og lækre premier.

Det kan du glæde dig til:

- Velkomstdrink i forhallen

- Lækker brunchbuffet inkl. kaffe/te/juice (vand/vin/øl kan tilkøbes)

-Jazzensemblet sekstetten Sax & Co. spiller op

- Sangerne Toke og Mona giver os musikalske øjeblikke der rører

- Oplæsning v/skuespiller Christine Albrechtslund over emnet tid og livskvalitet.

- Uddeling af Jubilæumsdonationer

- Lotteri med flotte premier

Alle er hjerteligt velkomne, kvinder som mænd, og vi glæder os meget til at se både nye og gamle venner af klubben!

Vi har plads til 200 gæster - og satser på, at hver eneste stol bliver besat, så vi i vanlig stil løfter taget med glæde, latter og hjertevarme.

Tilmelding senest 20. oktober 2025

Se mere under Betaling.

PS: Ønsker I at sidde sammen i en gruppe, så send dit navn og antal personer til os på: gika.nielsen@gmail.com, Mærket "Velgørenhedsbrunch"

Dato og Tid
-
Sted
Axel Månsson, Grarupvej 15, Brande
Pris
295 kr.
02
november
2025
Billede
De lokale i Uhre
"De Lokale" i Uhre holder åbent hus
Arrangør
De lokale i Uhre

"De lokale" i Uhre holder åbent hus og inviterer indenfor til god stemning, gevinster og lidt mundgodt

Dato og Tid
-
-